0
اطلاعات کامل در مورد جی اف ار سی

اطلاعات کامل در مورد جی اف ار سی

 شنبه 13 اردیبهشت 1399 / بازدید 2158 / نظرات 0 /

GFRC) Glass Fiber Reinforced Concrete) جی اف ار سی بتن مسلح شده با الیاف شیشه

جی آر سی یا  جی اف آر سی  بتنی است که توسط الیاف شیشه مسلح می شود. بواسطه اشتراک سیلیس در سیمان بکار رفته و الیاف، یک کریستالیزاسیون بین بتن و الیاف بوجود می آید که باعث افزایش مقاومت های بتن خصوصاً مقاومت کششی پایین بتن می شود و در نتیجه از ایجاد ترک های سطحی در بتن جلوگیری می کند.
تا پیش از این در تکنیک های اجرای نما ساختمان از این تکنولوژی بتن به دلیل مقاومت کششی پایین امکان استفاده در نما را نداشت مگر با ضخامت های بالای ده سانتیمتر که به دلیل الزام قطرمشخص بتن مطابق آیین نامه ها از هر طرف آرماتور های فولادی؛ این ضخامت باعث وزن بالای قطعات می شد. این معضل در سیستم تولید بتن جی اف آر سی برطرف شده و در قطعات دکوراتیو و کوچکتر، ضخامت می تواند حداقل ده میلیمتر و در قطعات بزرگ حداکثر تا سی میلیمتر تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.
جی اف آر سی در مقایسه با بتن هایی که به روش سنتی تولید می شوند دارای خواص بهتری می باشد. وزن حجمی این نوع بتن در حدود بتن معمولی است. از آنجا که مقاومت خمشی و کششی آن از بتن معمولی بیشتر است و احتیاجی به شبکه آرماتوربندی ندارد ضخامت قطعات تولیدی تا حدود ۱۰ میلیمتر قابل تولید است .

تاریخچه استفاده از جی اف آر سی (GFRC)

 
شکل گیری جی اف آر سی در سال ۱۹۴۰ میلادی در کشور روسیه بوده است، ولی بعد از جنگ جهانی دوم بواسطه حجم سنگین ساخت و ساز در کشورهای اروپایی کاربرد بسیاری در صنعتی سازی ساختمان پیدا کرد. از دهه شصت میلادی انجمن PCI (انجمن پیش ساخته های بنتی کانادا) برای ساخت قطعات نمای ساختمان شیوه جدیدی را در پیش گرفتند که استفاده از الیاف شیشه در بتن به جای فولاد در قطعات پیش ساخته نما بود.
جی آر سی از سال ۱۹۷۰ میلادی در معماری های خاص و جنبه های دکوراتیو نیز مصرف شد، بخصوص در کشورهای مسلمان در حال پیشرفت مانند مالزی، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ترکیه به دلیل امکان استفاده در معماری اسلامی جایگاه خاصی را پیدا کرد.

درباره GFRC / GRC / جی آر سی / جی اف آر سی

 
 
امروزه بدلیل نیاز به مصالح متنوع، صنعتی سازی ضروری است. استفاده از مصالح سنتی جوابگوی حجم بالای ساختها نیست. تولید جی آر سی یکی از راههای صنعتی سازی است.
 

ساختار بتن جی اف ار سی

 
جی آر سی متشکل از سیمان، و ریزدانه است. از الیاف و افزودنیها برای بهبود خواص بتن استفاده میشود. پیوستگی مناسب بتن، امكان استفاده در تمام سطوح را میدهد.
 

جی آر سی یا جی اف آر سی چیست؟

 
بتن مسلح به الیاف شیشه یک متریال مهندسی شده است. الیاف دارای استحکام کششی بیشتری نسبت به فولاد است. مقاومت فشاری بتن جی ار سی در حدود psi 8000 – 6000 می باشد. در جی اف آر سی الیاف جایگزین فولاد میشود. بدلیل عدم زنگ زدگی الیاف، نیازی به پوشش محافظ نیست. از جی آر سی در محیطهای نمکی میتوان استفاده نمود.
 

ویژگی های جی ار سی

 
تولید جی آر سی با ضخامت 12 میلیمتر مقدور است. وزن بتن جی اف آر سی بسیار کم است. وزن آن در حدود 30 کیلوگرم در هر متر مربع است. سبکی قطعات بتن جی ار سی باعث بارگذاری آسانتر میشود. مقاومت کششی و خمشی بالا از ویژگیهای آن است.
بدلیل پیوستگی بالا تولید طرحهای متنوع ممکن میباشد. ضخامت پایین امکان تولید قطعات بزرگ را مقدور میکند. جایگزینی قطعات آسیب دیده جی ار سی مقدور میباشد.

مشخصات بتن جی اف آر سی

 
در محیطهای اسیدی جی آر سی بهتر عمل میکند. در سطح جی ار سی ترک و خوردگی مشاهده نمیشود. مقاومت جی اف ار سی در برابر عوامل جوی بسیار بالاست.
جی آر سی در معرض شعله آتش، نمی سوزد. جی آر سی در برابر آتش بعنوان رگلاتور عمل میکند. بتن جی ار سی فرسایش بسیار کمتری دارد. جی اف ار سی مقاومت بیشتری در برابر انجماد دارد.
بتن الیافی بعنوان عایق صوتی و حرارتی عمل مینماید. نما بسیار زیبا و با حداقل پرتی مصالح اجرا میگردد. پانل جی آر سی بعنوان متریال سبز میباشد. قطعات جی ار سی دوستدار محیط زیست است. 
 

خواص عمومی جی اف آر سی 

یکی از مصالح مناسب که بتواند علاوه بر سبکی وزن تمام ویژگیهای مهم یک مصالح مرغوب. همچون استحکام ـ صرفه اقتصادی ـ اجرای آسان و در نهایت امکان دستیابی به زیبایی معماری بیرونی. (Exterior) و معماری داخلی (interior) را داشته باشد. GFRC نوعی کامپوزیت محصول بتن مسلح شده با الیاف شیشه است. این تولید مهم امروزه در صنعت ساختمان به سرعت در حال گسترش است. و به طور گسترده اي در صنعت نماسازي مورد استفاده قرار مي گيرد.
پانل های جی اف آر سی ( GFRC ) معمولا “برای اجزای پیش ساخته از قبیل. پانل های دیوار. کتیبه ها استفاده می شود . برای پوشش های ستون ها. زیر طاق ها، قطعه های معماری. از قبیل قرنیز ها، طاقچه ها سنگ زاویه ها، نرده ها استفاده می شود. حتی برای لوازم داخلی خانه از قبیل پایه میز و صندلی. گلدان ها، شومینه ها و … نیز مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه مهم ترین مورد استفاده از تکنولوژی GFRC در صنعت نماسازی ساختمان ها می باشد. 
در ادامه خواص عمومی جی اف آر سی باید اضافه نمود؛ این بتن حاوی درصد معینی از الیاف شیشه ویژه و مخلوطي از ريزدانه، سيمان، آب وافزودني هاي. جی اف آر سی ( GFRC ) است. بتن الیافی همانند بتن هاي معمولي براي اهداف مختلف طراحي مي شود .بيشترين كاربرد بتن هاي حاوي الياف شيشه اي به منظور اهداف زيبايي ونماسازي ساختمان است. اين كاربرد تقريبا” هشتاد درصد كل كاربرد جی آر سی ( GRC) را در صنعت ساختمان شامل مي شود. از دلايل استفاده از GFRC در صنعت نماسازي، ( برای مشاهده نحوه استفاده از پانل های جی اف آر سی در نمای ساختمان ها می توانید صفحه پروژه های شرکت نیکا میهن آرا را مشاهده نمایید ) مي توان به موارد زير اشاره كرد:
• كم بودن وزن المان هاي توليد شده با توجه به ضخامت كمتر
• شكل گيري بسيار آسان GFRC با توجه فرم قالب
• توانايي توليد اشكال مختلف و پيچيده
• مقاومت خمشي،كششي و فشاري مناسب آن در شرايط مختلف
• پايايي و مقاومت در برابر شرايط محيطي مخرب
 
بتن الیافی یا جی آر سی ( GFRC ) در مقايسه با بتن هايي كه به روش سنتي توليد مي شوند داراي خواص بهتري مي باشد. از دیگر خصوصيات برجسته GFRC مي توان به موارد زير اشاره كرد:
1. طراحی پانل جی آر سی به علت انعطاف پذيري زياد
2. غير قابل احتراق بودن
3. مقاوم بودن در برابر خوردگي هاي محيطي
4. مقاومت زياد در مقابل ضربه
 

ویژگی الیاف شیشه مصرفی در بتن الیافی ( جی اف آر سی )

 
الیاف شیشه کاربرد و نقش بسیار گسترده ای در بتن الیافی دارد. از جمله ویژگی های شاخصی که الیاف شیشه در بتن جی آر سی دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
افزایش مقاومت کششی
افزایش مقاومت خمشی نهایی
افزایش مقاومت ضربه پذیری
البته الیاف شیشه های زمانی کارایی های بالا را به خوبی ایفا خواهد کرد که به طور صحیح و کاملا سیستماتیک در بتن جی آر سی استفاده شود.
باید به این نکته اشاره کنیم که درصد الياف، طول و جهت آنها بر روي مقاومت كششي و خمشي نهايي و مقاومت ضربه اي تاثير بسزایی دارد.درصد زياد الياف باعث افزايش هواي محبوس شده در بتن مي شود كه اين امر چگالي بتن را كاهش مي دهد. طول الياف نقش مهمي در مقاومت نهايي دارد اما طول بيش از حد آن باعث ايجاد مشكلاتي در مخلوط كردن و اجرای بتن دارد. طول الياف نباید از مقدار معین بلندتر باشد. جهت الياف نيز تاثير بسزايي برروي كارايي و خواص جی اف آر سی دارد.
 

غلبه بر محیط قلیایی بتن

 
بتن مسلح به الیاف شیشه ( جی اف آر سی / Glass Fiber Reinforced Concrete ؛ GFRC )یک ماده کامپوزیت، شامل یک ملات از سیمان هیدرولیکی و الیاف شیشه ی بریده شده می باشد.
الیاف شیشه باعث بهبود خواص مکانیکی بتن می شود. اما محیط قلیایی بتن در طول زمان با تخریب الیاف شیشه، باعث ایجاد تغییر در خواص مکانیکی بتن جی اف آر سی (GFRC ) و سست شدن آن می شود. برای کاهش تاثیرات ناشی از محیط قلیایی سیمان از الیاف شیشه ی مقاوم در محیط های قلیایی با وزن حجمی مشخص و برخی افزودنی های مجاز استفاده می شود. تاکنون آزمایش های متعدد ثابت کرده که افزودن الیاف به مقدار قابل توجهی شکل پذیری و مقاومت خمشی بتن را بهبود می بخشد و افزودن تا حد مشخص شده، باعث بیشتر شدن مقدار مدول گسیختگی نهایتا افزایش طاقت بتن می شود.

وزن پایین قطعات جی اف آر سی در مقایسه با سایر متریال های سنتی

 
قطعات GFRC (بتن الیافی یا بتن مسلح به الیاف شیشه) ازسبكي قابل ملاحظه اي نسبت به المان هاي پيش ساخته معمولي دارند. وزن پانل جی اف آر سی ( GFRC / GRC ) تقريبا” يك چهارم المان هاي پيش ساخته معمولي مي باشد اين خاصيت باعث ميشود تا قطعات كوچك GFRC كه به منظور نما ساخته مي شوند را بتوان بدون استفاده از بالابرها و توسط كارگران نصب كرد. نصب قطعات جی اف آرسی / جی آر سی با دتایل های مشخص شده توسط تیم فنی و مهندسی شرکت نیکا میهن آرا صورت می گیرد.
از آنجا كه مقاومت مكانيكي بتن جی اف آر سی ( جی آر سی ) نسبت به بتن معمولي بيشتر است و احتياجي به شبكه آرماتوربندي ندارد ضخامت قطعات توليدي تا حدود 10 ميليمتر قابل توليد است.

اثرات مصرف الیاف شیشه در بتن الیافی یا جی اف آر سی 

 
 
لازم است در طراحی سازه های بتنی برای مناطق مختلف علاوه بر مسأله مقاومت و تحمل بار در طول مدت بهره دهی، پایایی و دوام آن نیز مد نظر قرار گیرد. انهدام و زوال بتن به شدت به تشکیل ترکها و ریز ترکها در اثر بارگذاری و یا تأثیرات محیطی وابسته است .
چنانچه می دانید خرابی و انهدام بتن به شدت به تشکیل ترک ها و ریزترک ها وابسته است. با افزایش بارگذاری، ریزترک ها به هم متصل شده و ترکها را تشکیل می دهند. در نهایت این ترک ها در جسم بتن منتشر می شوند. به منظور رفع این مشکل و همچنین ایجاد شرایط همگن، در چند دهه اخیر از یک سری رشته های نازک که در تمام حجم بتن گسترده شده است، استفاده؛ که به آنها الیاف گفته می شود. در طول سالیان گذشته انواع مختلف الیاف به منظور اختلاط با ملات بتن تولید و در پروژه های متعدد استفاده شده است.
الیاف شیشه ازجمله مشهورترین تقویت کننده های مورداستفاده در بتن است. کاربرد این الیاف برای اولین بار در شوروی و انگلستان به طور همزمان آغاز شده است.
همانطور که در مقاله غلبه بر محیط قلیایی بتن ذکر شد، بتن مسلح به الیاف شیشه، یک ماده کامپوزیت شامل یک ملات از سیمان هیدرولیکی و سنگدانه های ریز است که با الیاف شیشه تقویت می شود. بتن الیافی (حاوی الیاف شیشه) مقاومت فشاری بالای ملات سیمان را با مقاومت بسیار بالای خمشی و کششی که از جانب تقویت با الیاف به وجود آمده است، همراه می سازد. برای تولید بتن مسلح به الیاف شیشه، از روش های ویژه تولید بتن جی آر سی استفاده می شود. استفاده از افزودنی های مجاز و با کیفیت و طرح اختلاط خاص، تولید قطعات و پانل بتن جی اف آر سی را مقدور می سازد. 

اثرات مصرف الیاف شیشه در بتن الیافی یا جی اف آر سی 

 
 
خصوصیات فیزیکی و مکانیکی مطلوب بتن آن را به پرمصرف ترین مصالح در صنعت ساخت و ساز تبدیل نموده است. اما در کنار داشتن این ویژگیها، مقاومت کششی پایین بتن و ترک های به وجود آمده در بتن تازه به دلیل پدیده جمع شدگی باعث افزایش نفوذپذیرى، از بین رفتن سطح بتن و کاهش خواص مکانیکی می شود؛ به همین علت تقویت بتن و بهبود خواص آن از مهمترین مواردی است که امروزه مورد توجه جوامع علمی قرار گرفته است.
پایایی و دوام بتن از جمله مسائلی است که در گذشته کمتر به آن توجه شده است و طراحان سازه ها عموما مقاومت فشاری را تنها معیار تأثیر گذار بر روی مقاومت و کیفیت سازه می دانستند؛ در صورتی که بتن تحت شرایط محیطی مخرب میتواند در کمتر از زمانی که به عنوان عمر مفید آن در نظر گرفته شده است آسیب دیده و مقاومت خود را از دست بدهد.
از جمله مواد نوینی که جایگاه ویژه ای در تقویت بتن به خود اختصاص داده، الیاف شیشه ای میباشد.
بتن مسلح شده با الیاف شیشه که متشکل از الیاف شیشه و تر کیبات سیمانی است عمده تنش های فشاری را با انتقال به بتن و تنش های کششی، خمشی و برشی را تا حد بالایی با انتقال به الیاف شیشه تحمل میکند.
تا زمان استفاده از الیاف شیشه در بتن جی آر سی، مقاومت قطعات و پانل جی اف آر سی ( GFRC) های ساخته شده پس از مدت زمان نسبتا کوتاهی به علت وجود درصد زیاد سیلیس در محیط قلیایی ملات سیمان، کاهش می یافت. ادامه تحقیقات منجر به تولید الیاف شیشه ای مقاوم در برابر محیط های قلیایی و محصولات GFRC پایاتری شد .

مهمترین دلایل استفاده از قطعات جی اف آر سی ( GFRC ) در صنعت ساختمان 

 
از مهمترین دلایل استفاده از بتن جی اف آر سی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
سبک سازی ساختمان : این سیستم در مقایسه با سیستمهای مشابه خود از لحاظ ساختاری و مقاومت بدلیل نوع اجرا و رسیدن به ضخامت کمتر بسیار سبکتر می باشد (به علت وزن کم قطعات تولیدی با ضخامت کمتر از ۳ سانتیمتر ) برای کسب اطلاعات بیشتر به متن وزن پایین قطعات جی اف آر سی در مقایسه با سایر متریال های سنتی در نوشتار درباره جی آر سی سایت نیکا میهن آرا مراجعه فرمایید.
بتن جی اف آر سی ( gfrc ) قابلیت تولید به صورت پوسته ای سبک با ضخامت تا حداقل ۱ سانتی متری را دارد و می تواند به هرشکلی که قالب آن طراحی می شود شکل پذیری داشته باشد. این امر برای تامین فرمهای معماری نمای ساختمان بسیار اهمیت دارد.
مقاومت در برابر حریق و آتش سوزی : پانل جی آر سی باعث افزایش حریق نشده و تولید گازهای سمی نمی کند ( بر خلاف قطعات کامپوزیت های آلومینیومی ) و مقاومت بالایی در زمان آتش سوزی نیز دارند که کاملاً با قوانین آتش نشانی سازگار است .
پایداری و ثبات ظاهری و کیفی در زمان طولانی : این محصول در اقلیم های مختلف در سرتاسر جهان از سرمای روسیه تا گرمای امارات اجرا شده و پس از سالیان متوالی همچنان بدور از هرگونه ایرادی پابرجا می باشند. این محصول نسبت به مصالح رقیب خود مانند ورق های کامپوزیت آلومینیومی، مقاومت مناسبی در برابر عوامل جوی، سرما، گرما، رطوبت و همچنین مقاومت در برابر تغییر رنگ در برابر اشعه خورشید دارد.
استحکام و پایداری : بطور کلی بتن از مقاومت بسیار بالاتری در شرایط جوی مختلف و آسیبهای محیطی نسبت به بسیاری از مصالح مورد استفاده در نما برخوردار است که در این سیستم بواسطه وجود الیاف مقاومت کششی بسیار بالاتر رفته و دیگر مشکلات ناشی از ترکهای سطحی را نیز نخواهیم داشت. این محصول دارای مقاومت فشاری خمشی و کششی مناسب در مواجه با باد، زلزله، حرکت های ساختمان و مقاومت مناسب در برابر ضربه را دارد. کامپوزیت بتن مسلح به الیاف شیشه (جی اف آر سی / GFRC ) توانسته است بزرگترین ضعف بتن معمولی (تردی و شکنندگی) را برطرف کند.
سرعت در اجرا : پانل جی اف آر سی بواسطه امکان تولید قطعات بزرگ، دارا بودن دیتیل های کاملا مهندسی در سیستم اجرایی ، نصب به روش خشک و مدولاسیون طراحی شده در نقشه های ساختمانی و امکان نصب همزمان با پیشرفت اسکلت سازه حد اکثر با دو سقف اختلاف باعث ایجاد سرعت بالا در ساختمان سازی می شود .
از دیگر مزیت های جی آر سی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تنوع طراحی و کاربرد : بواسطه فرآیند تولید بصورت قالبی و ساخت قطعات مختص هر پروژه امکان اجرا در هر نوع معماری نظیر مدرن و کلاسیک و یا تولید پانل های منحنی یا کرو، قطعات مشبک و یا طرحهای اسلیمی را دارا می باشد و قادر به ایجاد حجم های مختلف خواهد بود .
کیفیت و تنوع بافت سطوح : بدلیل استفاده از افزودنی های خاص و تولید صنعتی قطعات جی اف آر سی و البته قالب های ویژه، می توانیم سطحی بسیار صیقلی و یا با تغییر در قالب سطوحی با بافتهای مختلفی مانند سطح متخلخل شبیه سنگهای تراورتنی، چوب، آجر و یا سنگهای آنتیک بدون تغییر در هزینه داشته باشیم .
صرفه اقتصادی : با توجه به ویژگی های مهم پانل جی اف آر سی و قیمت تمام شده قطعات تولیدی، این محصول نسبت به هزینه استفاده از سایر مصالح متداول در نمای، ساختمان قابل رقابت است. از طرفی سبک بودن وزن تمام شده نما با این سیستم تاثیر مستقیم در کاهش وزن سازه ساختمان و در نهایت صرفه اقتصادی در کل بنا خواهد داشت.
 
از دیگر قابلیت های جی اف آر سی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
قابلیت بازیافت محیطی : با توجه به سیاست های جهانی جهت کمک به سلامت محیط زیست و تشویق به عدم استفاده از موادی که باعث تخریب محیط زیست می باشد. پانل جی اف آر سی بواسطه استفاده از مواد تشکیل دهنده ایی که تماماً منشأ خاکی دارند میتواند در زمره تکنولوژی های سبز و قابل بازیافت قرار گیرد .
امکان د مونتاژ و تعمیر قطعات نصب شده : قطعات جی آر سی به صورت اتصال خشک و پیچ و مهره به شاسی متصل به سازه نصب می شوند. در طی زمان و در صورت آسیب رسیدن به قطعات نما می توان به راحتی هر قطعه آسیب دیده را تعویض و یا تعمیر نمود.
از ویژگی های دیگر این تکنولوژی نما می توان عایق مناسب صوت – حرارت و امکان ایجاد پوشش نانو و ضد آلودگی را نام برد.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

نماسازان جم | فروش انواع ورق کامپوزیت آلکواستون آلکووست همدان فعاليت خود را از سالها پيش در زمینه ی فروش ورق کامپوزیت ، آلکووست ، ترموود   ، تایل کامپوزیت آلومینیوم پشت چسب دار. در همدان با بهترین قیمت ورق کامپوزیت به صورت محدود شروع کرد. با گذشت سال ها و کسب تجربه توانستيم جايگاه ويژه اي در خدمت رساني به شما هم ميهنان در زمینه ی طراحی و اجرا نمای داخلی و خارجی ساختمان پيدا کنيم.

عضویت در باشگاه ما

برای اطلاع از آخرین خبرها و اطلاعات شماره تلفن خود را وارد نمایید.

تماس با ما

همدان - بلوار بعثت - ابتدای بلوار بعثت - پلاک 504


,081 38247214,081 38227051

09183180871,09186261090

081 38227051

info@namasazanjam.ir