0
خصوصیت اصلی اجرای نما به روش خشک

خصوصیت اصلی اجرای نما به روش خشک

 شنبه 7 دی 1398 / بازدید 1608 / نظرات 0 /

خصوصیت اصلی اجرای نما به روش خشک

با توجه به افزایش خسارات ناشی از زلزله که غالبا در نمای ساختمان رخ می دهد؛ اجرای نمای خشکیک راه حل بسیار مطمئن برای پیشگیری و جلوگیری از خسارات می باشد. نمای خشک هر روز در حال تغییر می باشد و روش های جدیدی درحال تولید و طراحی می باشد. در این مقاله به مزایای استفاده از این روش می پردازیم.
با حرکت دنیا به سمت صنعتی شدن و بالا رفتن تقاضا برای ساختمان‌سازی، پس از رواج برج‌های بلند در قرن ۷۰ میلادی در آمریکا گرایش به سمت اجرای نمای خشک به‌صورت چشم‌گیری افزایش یافت. در ایران هم پیرو تغییرات صنعتی، اجرای نمای خشک در دهه هفتاد خورشیدی در ایران رواج پیدا کرد و روزبه‌روز پیشرفت‌های به سزایی را شاهد هستیم. نمای خشک خصوصیت اصلی اجرای نما به روش خشک اتصال المان‌ها به یکدیگر بدون استفاده از ملات می باشد. در این روش برای اتصال قطعات نما به اسکلت ساختمان از شبکه فلزی، پیچ و مهره، براکت ها و اتصالات فشاری و … استفاده می شود.
 

لایه‌های تشکیل‌دهنده برای اجرای نمای خشک عبارت‌اند از:

 

عایق حرارتی : عایق حرارتی باید به‌صورت مجزا از طریق اتصال مکانیکی یا چسب به سطح زیر کار متصل شود.
شبکه زیرسازی: جنس این چهارچوب ممکن است از چوب اشباع‌شده، فولاد یا آلومینیوم باشد. فواصل، ابعاد و نوع اتصالات با توجه به ابعاد پانل ای نما و وزن آن انتخاب می‌شود.
همچنین مقاومت پانل های نما در برابر باد و زلزله حائز اهمیت می باشد.
فضای خالی تهویه: اصولاً در اجرای نمای خشک برای جلوگیری از ورود رطوبت به داخل ساختمان، یک فضای خالی تهویه بین نما و عایق ایجاد می‌کنند. این فضا نباید از دو سانتیمتر کمتر باشد. تا هوای محبوس شده بتواند جریان همرفتی داشته باشد. علاوه بر این هوا می تواند خاصیت عایق حرارتی دیوار را افزایش بدهد.
 راز جاودانگی ساختمان های معروف اجزای نمای خشک نمای خشک را می‌توان با اتصالات آزاد اجرا کرد که در این حالت در مقابل باران قابل تنظیم خواهد بود.
 

مصالح رایج برای اجرای نمای خشک عایق حرارتی:

 

صفحات رزین اشباع‌شده، پشم معدنی به‌شدت فشرده، الیاف سیلیکات کلسیم.
پانل نما: ورقه‌های آلومینیوم ، سرامیک، تراکوتا، کاشی‌ها و آجرهایی سفالین که گستره‌ای وسیع از رنگ و بافت را در برمی‌گیرد.
شبکه زیرسازی: چوب اشباع‌شده، فولاد گالوانیزه، آلومینیوم.
 
نمای خشک 
 

مزایای اجرای نمای خشک عبارت‌اند از:

 

سرعت‌ بالای اجرا در نمای خشک به دلیل استفاده از چهارچوب‌های فلزی از قبل آماده‌ شده و نیز امکان آماده‌سازی نما در طبقه همکف و عدم استفاده از داربست، سرعت اجرای نما به‌صورت قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. عدم ایجاد ضایعات ساختمانی و پرت مصالح و سروصدا نمای خشک مستقیماً بر روی سطح دیوار بدون برداشتن سطح دیوار قابل‌ اجراست. درنتیجه ایجاد ضایعات و زباله‌های ساختمانی معمول به حداقل می‌رسد. همچنین میزان سروصدای تولیدی کاهش می‌یابد. بهینه‌سازی انرژی در اجرای نمای خشک، وجود عایق حرارتی باعث کاهش اتلاف انرژی می‌شود. از طرف دیگر به دلیل نوع لایه‌ها و چیدمان آن‌ها که باعث ایجاد فضای خالی بین نما و عایق می‌شود، انرژی مصرفی ساختمان در حالت بهینه قرار می‌گیرد.
 
آسان بودن اجرای این نوع نما برای ساختمان‌های مرتفع عدم استفاده از ملاط موجب شده اجرای این نما سریع و آسان‌تر از سایر انواع نماها صورت گیرد.
 
افزایش کیفیت اجرای نما استفاده از مصالح مصرفی صنعتی در لایه‌های مختلف نمای خشک اعم از پروفیل‌های آهنی، آلومینیومی یا گالوانیزه و استیل. و نیز کاهش امکان خطای انسانی در بخش‌های مختلف مثل عدم استفاده از ملات. درنتیجه حذف درصد اختلاط ملاط، باعث افزایش کیفیت اجرای نمای خشک در مقایسه با انواع دیگر نما می‌شود.
hیمن ترین روش اجرا قابلیت تعویض و تعمیر در اجرای نما به‌صورت خشک ، امکان تعویض و تعمیر المان‌ها در صورت صدمه دیدن (مثل شکستن براثر ضربه‌ی شدید) وجود دارد.
کاهش سقوط مصالح و حفظ یکدست بودن نما در انواع نما که از مصالح متعدد با ضریب انبساط و انقباض متفاوت استفاده می‌شود، احتمال جدا شدن مصالح رویه نما از سطح زیرین وجود دارد که خطرات جبران‌ناپذیری را در صورت سقوط در پی خواهد داشت.
از طرف دیگر هم جدا شدن لایه رویه نما، زیبایی نما را برهم میزند درصورتی‌که در این نوع نما به دلیل استفاده از یک نوع مصالح، رفتار مصالح در برابر تغییرات دمایی یکسان و قابل پیش‌بینی خواهد بود. کاهش وزن ساختمان و قیمت تمام‌شده آن عدم استفاده از ملات باعث می‌شود بار مرده ساختمان تا حدودی ۸۰ کیلوگرم به ازای هر مترمربع از نمای ساختمان کاهش یابد. که باعث مقاومت بنا در برابر نیروی زلزله و کاهش خسارات و تلفات خواهد شد. از طرف دیگر کاهش وزن ساختمان، باعث کاهش قیمت تمام‌شده ساختمان خواهد شد.
 
نمای خشک 
 

انواع اجرای نمای خشک:

 
اجرای نمای خشک انواع مختلفی دارد که بر اساس نوع مصالح به‌کاررفته دسته‌بندی می‌شوند که عبارت‌اند از: سنگ‌های طبیعی، سرامیک‌ها،ترمووود، پوشش‌های فلزی، اچ پی ال، شیشه، فایبر سمنت، کامپوزیت. طبیعتاً اجرای هرکدام از پوشش‌ها نکات مخصوص به خود را دارد که توضیح آن در یک مقاله امکان‌پذیر نیست. برای اطلاعات بیشتر مقاله‌های دیگر را پیگیری کنید. تیم طراحی و اجرای ما در تمامی مراحل در کنار شما خواهد بود.برای دریافت مشاوره با نماسازان جم تماس بگیرید.
 
 منبع: آرین کاوش

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

نماسازان جم | فروش انواع ورق کامپوزیت آلکواستون آلکووست همدان فعاليت خود را از سالها پيش در زمینه ی فروش ورق کامپوزیت ، آلکووست ، ترموود   ، تایل کامپوزیت آلومینیوم پشت چسب دار. در همدان با بهترین قیمت ورق کامپوزیت به صورت محدود شروع کرد. با گذشت سال ها و کسب تجربه توانستيم جايگاه ويژه اي در خدمت رساني به شما هم ميهنان در زمینه ی طراحی و اجرا نمای داخلی و خارجی ساختمان پيدا کنيم.

عضویت در باشگاه ما

برای اطلاع از آخرین خبرها و اطلاعات شماره تلفن خود را وارد نمایید.

تماس با ما

همدان - بلوار بعثت - ابتدای بلوار بعثت - پلاک 504


,081 38247214,081 38227051

09183180871,09186261090

081 38227051

info@namasazanjam.ir