0
ورق کامپوزیت ضد حریق fr چیست؟

ورق کامپوزیت ضد حریق fr چیست؟

 پنج شنبه 30 آبان 1398 / بازدید 1670 / نظرات 0 /

ورق کامپوزیت ضد حریق fr چیست؟

ورق کامپوزیت ضد حریق  پس از اینکه یکی از نماهای کامپوزیت شهر مسکو دچار حریق شد، استفاده از ورق کامپوزیت ضد حریق (ورق کامپوزیت fr ) در نمای خارجی ساختمان بصورت قانون در آمد. در ایران نیز ورق های کامپوزیت چندین بار دچار حریق شده است لیکن هنوز استفاده از ورق کامپوزیت ضد حریقبصورت قانونی لازم الاجرا مطرح نشده است. اولین بار(سال۸۷) ورق کامپوزیت ساختمان راه آهن جمهوری اسلامی در شهر تهران دچار حریق شد و سال ۹۵ نیز نمای کامپوزیت برج سلمان مشهد بدلیل عدم استفاده از ورق کامپوزیت ضد حریق و وزش باد شدید دچار سوختگی گردید و دود سمی بسیار خطرناکی را در محل آتش سوزی ایجاد نمود که این مقدار از متصاعد شدن این گاز میتوانست آسیب های جبران ناپذیری را برای استنشاق کنندگان آن فراهم آورد. 
ورق کامپوزیت ضد حریق یا در اصطلاح ورق کامپوزیت fr ، جهت مقاومت و استقامت بیشتر در مقابل آتش سوزی ها و خطرات احتمالی تولید شده اند. امروزه با گسترش علم، برای اغلب مشکلات بشری راه حلی پیدا شده اند. ورق های کامپوزیت نمونه ای نو ظهور در صنعت نمای ساختمان است که بسیاری از مشکلات و هزینه ها که در نما های سنتی دیده میشد، بر طرف نموده است. این محصول که حاصل ترکیب چندین علم است، چند سالی در بازار نما بکار گرفته شده است. در تولید نمونه های اولیه این محصول مشکلاتی از قبیل عدم مقاومت در برابر حریق وجود داشت که به مرور زمان و تمرکز کارخانجات جهت بر طرف کردن آن، مرتفع گردید.
 

ورق کامپوزیت fr چیست؟

 
ورق های کامپوزیت fr که مخفف کلمه لاتین fire resistance، به معنای مقاوم در برابر حریق می باشد. این ورق ها از مواد معدنی ضد حریق تشکیل شده اند که می توان بعنوان یک نمای قابل اطمینان بکار برد. ورق های کامپوزیت ضد حریق از استحکام و فرم پذیری بسیار مطلوبی برخوردار بوده و همواره می توانند در مقابل شرایط آب و هوایی گوناگون استقامت نشان دهند. این ورق ها از استاندارد های جهانی برخوردار بوده و در سازمان مسکن و شهرسازی و همچنین در سازمان آتش نشانی مورد تایید قرار گرفته اند. ورق کامپوزیت ضد حریق fr انواع ورق کامپوزیت ضد حریق تعبیر ضد حریق برای ورق کامپوزیت  ضد حریق شاید کاملا صحیح نباشد. این نوع از ورقهای کامپوزیت نسبت به ورقهای کامپوزیت معمولی، دیرتر دچار حریق میشوند و به اصطلاح کند سوز هستند و گاز سمی کمتری را متصاعد میکند. هسته گریدa ورق های کامپوزیت ضد حریق از هیدرو کسید آلومینیوم و هیدروکسید منگنز با خلوصی بین۸۸ تا ۹۰ درصد ساخته شده است و طبق استانداردهای نظارتی موسسه استاندارد ایران و سازمان مسکن و شهرسازی و استاندارد های معتبر جهانی از جمله astm و en13501-1 میبایست، دارای کمترین میزان دودهای سمی(s1) و بدون ذرات حامل آتش(d0) باشند. در ورقهای گرید b خلوص هسته اصلی ۴۵ تا ۵۵ درصد میباشد. هزینه ورق کامپوزیت ضد حریق نیز با توجه به برندهای مختلف، عددی متغییر دارد. لیکن بصورت عمومی در حال حاضر این رقم ۲۰٫۰۰۰ تا۲۵٫۰۰۰ تومان نسبت به ورقهای معمولی هر برند بیشتر است. جهت اطمینان از ضد حریق بودن یک ورق کامپوزیت میبایست تاریخ مدارک ارائه شده از فروشنده ورق کامپوزیت را کنترل نمود و در حالت کلی از فروشندگان قابل اطمینان خرید ورق کامپوزیت را انجام داد.
ورق کامپوزیت ضدحریق 
 

آشنایی با نمونه ای از ورق کامپوزیت ضد حریق :

 
ورق کامپوزیت ضدحریق آلکواستون ( alcostone ) ورق های کامپوزیت مقاوم در برابر آتش یا همان ورق کامپوزیت ضد حریق متشکل از لایه ای از ورق آلومینیومی در پائین و بالا، ماده مرکب غیر ارگانیک کند کننده سرعت سرایت شعله به سایر نقاط و مواد ضد حریق در اندازه نانومتری در مرکز پانل می باشد.عیار این ماده که متشکل از اکسیژن، مواد ریز غیر طبیعی و انواع زیادی از مواد با تراکم مولکولی بالا است، بسیار بالا می باشد. این ماده دارای خاصیت پایداری در برابر شرایط آب و هوایی متغیر و عملکرد فوق العاده است و نه تنها مشکل ضد حریق نبودن ورق های کامپوزیت آلومینیومی را بر طرف می کند بلکه به طور چشم گیری عملکرد دینامیکی قسمت های خم و یا تاشو پانل را که ضعیف ترین بخش یک پانل مرکب آلومینیومی می باشد، بهبود می بخشد. هر دو سطح با درجات پخت متفاوت توسط روش coil coating پوشش داده می شوند.
 
پایداری بالا در برابر پوسته شدن رنگ و مسطح بودن پوشش :
ورق های کامپوزیت ضدحریق در دمای بالا با مواد سفت کننده مولکولی با عملکرد بالا پیوندی می یابد تا به بالاترین سطح از لحاظ پایداری در برابر پوسته شدن برسد. 
 
سبکی و پردازش ساده ورق کامپوزیت ضد حریق آلومینیوم :
ورق کامپوزیت ضد حریق آلومینیوم به علت سبکی خود که می تواند منجر به کاهش فاجعه در زمین لرزه ها شود به آسانی قابل پردازش می باشد. سلسله مراتبی همچون بریدن، تسطیح کردن، نورد کردن و چند نوع شکل دهی با زاویه قائمه با ابزار ساده نجاری قابل انجام می باشد تا کار نصب پانل سریع و راحت شده و در نتیجه از میزان هزینه ها بکاهد.
همچنین قابلیت انعطاف پذیری ورق های کامپوزیت ضد حریق آلومینیوم در ابداع طرح های بدیع، کمک زیادی به طراحان کرده است.
 
ورق کامپوزیت ضد حریق 
 
 
خصوصیت ضد حریق ممتاز ورق های کامپوزیت آلومینیوم:
لایه مرکزی ورقهای کامپوزیت آلومینیوم از مواد پلی اتیلن غیر سمی دارای خصوصیات پایداری در برابر آتش ساخته شده دو لایه سطحی از جنس آلومینیوم می باشند که به سختی می سوزند و در برابر آتش ایمن می باشند. 
 
سادگی نگهداری ورق های کامپوزیت آلومینیوم :
در مکانهایی که میزان آلودگی بسیار شدید باشد نیز ورق های کامپوزیت براحتی با مواد پاک کننده و شوینده های طبیعی تمیز می گردد. ورق کامپوزیت ضد حریق آلکواستون(fr (a2 ورق های کامپوزیتی a2 آلکواستون تنها ورق کامپوزیت ضد حریق آلومینیومی هستند که به واسطه هسته معدنی آن ها بالاترین میزان مقاومت در برابر آتش را دارند ، بنابراین بهترین گزینه برای استفاده در محل هایی هستند که در محافظت در برابر آتش اهمیت بسیار بالایی دارد .
چنین مکان هایی عبارتند از : ساختمان های صنعتی یا بسیار بلند ، مجتمع های بلند ، بیمارستان ها ، هتل ها ، ایستگاه های زیر زمینی یا تونل ها خصوصیات ممتاز پنل های کامپوزیتتی a2 الف ) غیر قابل اشتعال بوده و در فرآیند حریق بصورت غیر فعال عمل می کند ب ) در تمام طول عمر استفاده از ورق های a2 هیچ نوع ماده خطر ناکی آزاد نمی گردد ج ) در صورت بروز حریق نیز هیچ گونه بخار سمی ساطع نمی کند مزایای ورق های a2 وزن کم ، استحکام خمشی بالا ، سطح صاف دوام بسیار بالا قابلیت عایق بندی صدا سهولت شکل دهی تنوع رنگ محصول قابلیت بازیافت و عدم آسیب به محیط زیست عدم تصاعد گاز های خطر ناک و سمی *** عدم تصاعد گاز های سمی و خطر ناک در هنگام آتش سوزی یکی از ویژگی های مثبت است که استفاده از ورق های کامپوزیت آلومینیومی را در مناطقی که در معرض آتش یا در مکان هایی با امکان دسترسی کم جهت اطفاء حریق قرار دارند ممکن می سازد ***
 
رده بندی مواد ساختمانی بر اساس رفتار در مقابل آتش :
الف ) سیستم کلاس بندی اروپایی
ب ) سیستم کلاس بندی آلمان
سیستم کلاس بندی اروپایی توسط استاندارد سازی اتحادیه اروپا (cen) بر مبنای حفاظت در برابر آتش با سری استاندارد های en13501 در سال ۲۰۰۱ به ثبت رسیده بر طبق استاندارد های سری en13501 بخش یک ، واکنش مواد ساختمانی در برابر آتش یا به عبارتی قابلیت اشتعال آن ها به چندین کلاس مختلف (a1,a2,b,f) تقسیم می شود .سیستم دسته بندی اروپا en13501 بخش یک : این سیستم محصولات ساختمانی را بر اساس آزمون های مختلف به ۷ دسته تقسیم می کند ، بیشتر استاندارد های ملی که گذشته برای نشان دادن واکنش مواد در برابر آتش به کار برده می شود توسط این سیستم دسته بندی جدید جایگزین شده است .
 
 ورق کامپوزیت ضد حریق آلکواستون   

ویژگی های کلیدی جهت ارزیابی رفتار مواد برابر آتش بر اساس کلاس بندی اروپایی :

 
اشتعال پذیری قابلیت سوختن گسترش شعله پراکندگی دود چکه کردن در حین سوختن نحوه کلاس بندی اروپایی ( بر اساس زمان مورد نیاز برای گسترش کامل آتش و نقطه احتراق انفجاری نمی رسند . ورق کامپوزیت ضد حریق آلکواستونورق های آلکواستون a2 که در تولید آن ها از هسته های ضد حریق استفاده شده است کاربردهای متنوعی برای انواع نمای ساختمان دارند. بر اساس آزمایش های انجام شده ورق های آلومینیوم کامپوزیت آلکواستون a2 از ایمن ترین ورق های موجود در بازار ایران به شمار می روند. در هسته ی ورق های آلومینیوم کامپوزیت آلکواستون a2 از هیدروکسید آلومینیوم و هیدروکسید منگنز با خلوصی بین ۸۸ تا ۹۰ درصد استفاده شده است.
 
ورق های کامپوزیت آلکواستون a2 مورد تایید نهادهای نظارتی داخلی از جمله سازمان مسکن و شهرسازی، آتش نشانی، موسسه استاندارد ایران و همچنین منطبق با استانداردهای معتبر جهانی از جمله astm و en13501-1 می باشند. کیفیت بالای رنگ، تنوع طرح ها و استحکامورق کامپوزیت آلکواستونa2 این امکان را به طراحان و پیمانکاران نمای ساختمان می‎دهد تا بتوانند از ورق های ضد حریق آلکواستونa2 به صورت گسترده برای سازه های مختلف استفاده نمایند. طبق استاندارد en13501-1 ورق های ضدحریق آلکواستون غیر قابل اشتعال(a2 non-combustible)، دارای کمترین میزان دودهای سمی(s1) و بدون ذرات حامل آتش(d0) خواهند بود.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

نماسازان جم | فروش انواع ورق کامپوزیت آلکواستون آلکووست همدان فعاليت خود را از سالها پيش در زمینه ی فروش ورق کامپوزیت ، آلکووست ، ترموود   ، تایل کامپوزیت آلومینیوم پشت چسب دار. در همدان با بهترین قیمت ورق کامپوزیت به صورت محدود شروع کرد. با گذشت سال ها و کسب تجربه توانستيم جايگاه ويژه اي در خدمت رساني به شما هم ميهنان در زمینه ی طراحی و اجرا نمای داخلی و خارجی ساختمان پيدا کنيم.

عضویت در باشگاه ما

برای اطلاع از آخرین خبرها و اطلاعات شماره تلفن خود را وارد نمایید.

تماس با ما

همدان - بلوار بعثت - ابتدای بلوار بعثت - پلاک 504


,081 38247214,081 38227051

09183180871,09186261090

081 38227051

info@namasazanjam.ir